Aelbert Cuyp (20 octombrie 1620 – 15 noiembrie 1691), pictor olandez

Aelbert Cuyp - The Maas at Dordrecht

Aelbert Cuyp - View of Dordrecht

Aelbert Cuyp - A Road near a River

Aelbert Cuyp - Landscape near Rhenen

Aelbert Cuyp - River Scene with Milking Woman

Aelbert Cuyp - The Ferry Boat

Aelbert Jacobsz Cuyp  (20 octombrie 1620 – 15 noiembrie 1691), pictor olandez peisagist din perioada de aur a picturii olandeze. Cel mai cunoscut dintro familie de pictori, elevul tatalui sau, Jacob Gerritsz. Cuyp (1594–1651/52), e cunoscut in special pentru lucrarile lui de dimensiuni mari cu peisaje olandeze de la tara.
Aelbert Cuyp s-a nascut la Dordrecht pe 20 octombrie 1620 si a murit pe 15 noiembrie 1691.Cunoscut ca echivalentul olandez a lui Claude Lorrain, acest pictor peisagist a mostenit un mare talent.Toti din familia lui au fost artisti, unchiul si bunicul lui au fost pictori pe sticla. Jacob Gerritsz Cuyp, tatal lui, a fost un pictor portretist.

This slideshow requires JavaScript.

Tot in 20 octombrie s-a nascut si Anton Romako (20 octombrie 1832 – 8 martie 1889), pictor austriac.

Din blogosfera.

Pilula lu`Lisandru.Gura lu` Ainştain – “Sereiu dă cu hărţi în enterlopi”

Teo Negură.În patria amintirilor

Ulise al II-lea.Fără cuvinte, miercurea (191011) 

Florina Lupa Curaru.Joc nou cu … chei

zamfirpop.Tăcute imagini miercuriene (191011)

Posted on octombrie 20, 2011, in arta, calendarul zilei, cultura, imagini, slideshow and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 6 comentarii.

  1. Aelbert Cuyp este unul dintre pictorii pe care îi admir cel mai mult. Tehnica redării imaginilor asemeni unui aparat de fotografiat îînseamnă pentru mine adevăratul talent. Iar când îmbinarea culorilor întregeşte cadrul atunci cu veneraţie mă înclin în faţa artistului.

  2. Îmi este foarte greu să fac o alegere, Gabi, aşa că voi admira, necondiţionat, fiecare tablou… Gânduri bune!

  1. Pingback: Trei nasturi… « lunapatrata

  2. Pingback: Vizita – 2 « Ioan Usca

Lasă un răspuns

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Schimbă )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Schimbă )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Schimbă )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 57 other followers