Georges Seurat,pictor francez neoimpresionist

Va invit sa vizitati galeria de pictura cu vanzare online, “Iarna”, a artistei Mirela Pete.

Georges Seurat-The Siene at La Grande Jatte

Georges Seurat (2 decembrie 1859, Paris – †29 martie 1891, Paris) a fost un pictor francez neoimpresionist, creator şi teoretician – împreună cu Paul Signac - al tehnicii divizioniste în pictură.

Georges Seurat-The Eiffel Tower 1889

Georges Seurat se iveşte atunci când impresionismul pare să-şi piardă din vigoare. Stilul şi concepţia lui Seurat fac simţită influenţa unei noi revoluţii plastice. Scurta lui carieră artistică a fost de ajuns pentru a-i asigura un loc în istoria universală a artelor. Nici contemporanii săi nu au trecut indiferenţi pe lângă opera sa. Camille Pissarro, Vincent van Gogh şi mai târziu Henri Matisse aderă pentru o vreme la această nouă viziune, considerată o continuare logică a impresionismului. Iar în cursul secolului al XX-lea, cubiştii şi pictorii abstracţi s-au sprijinit în experimentele lor pe rezultatele maestrului pointillismului.

Posted on decembrie 2, 2009, in arta, calendarul zilei, cultura, imagini and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 15 comentarii.

  1. Gabi, multumesc pentru reclama. Esti un om care merita o viata frumoasa!
    Cum ninge la tine, imi vine sa prind fulgii si sa ii mananc, topindu-i ca pe-o vata de zahar din bucuriile copilariei…Foarte frumos! :P
    Cat despre Seurat, cuvintele sunt “pedepsite” mereu cand un “greu” asterne culori in puncte care se imbina optic de la distanta…sublime armonii, frumoase compozitii! Zi minunatata!

    • Draga Mirela,cu multa placere.Trebuie sa vin pe la tine sa vad daca ai expus in galeria virtuala si celelalte picturi de iarna ca sa le aduc aici sa fie vazute si de vizitatorii blogului meu.
      Azi m-am trezit cu fulgii acestia de nea si la fel ca si tine mi-am amintit de iernile copilariei si de sarbatorile care se apropie.
      Pacat ca nu mai sunt pentru mine momente de bucurie de cativa ani.
      Despre Seurat stiu ca mi-ai mai vorbit,atunci am aflat despre pointilism .
      O seara linistita!

  2. Minunata postare
    Multumim mult gabi
    saluty la fete de la BdJ si Sakura :)

  3. Gabi, sunt ‘în documentare’ :lol:

  1. Pingback: Nicolae Labiș (2 decembrie 1935 – 22 decembrie 1956), poet român « my heart to your heart

  2. Pingback: Henri-Edmond Cross (20 mai 1856 – 16 mai 1910), pictor francez pointilist « my heart to your heart

  3. Pingback: Alphonse Osbert (23 martie 1857 – 11 august 1939), pictor francez simbolist « my heart to your heart

  4. Pingback: Otto Dix (2 decembrie 1891 – 25 iulie 1969), pictor, desenator și gravor german « my heart to your heart

  5. Pingback: Camille Pissarro si Giorgio de Chirico, pictori nascuti in 10 iulie « my heart to your heart

Lasă un răspuns

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Schimbă )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Schimbă )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Schimbă )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 58 other followers